Przejdź do głównej zawartości

Nudny i płaski jak uliczny chodnik



Czyli o bohaterach słów kilka...

    Z obserwacji i rozmów coraz więcej dostrzegam problemów z charakteryzacją bohaterów. Jeśli każdy z nich nie nazywa się "Alex", to za to śpiewa, jeździ na motorze albo... przeklina.
    Co zrobić, aby każdy z bohaterów był charakterystyczny i dało się go lubić? W jaki sposób "ożywić" postać na kartkach opowiadania?


1. Ucharakteryzuj go - nadaj cechy

    Nadaj mu charakterystyczne cechy, które będą odzwierciedlały bohatera. W końcu każdy z nas jest inny i czym innym się wyróżnia. Czy to żywiołowość, małomówność, nieustanny kaszel albo pociąganie nosem. To jest element ożywiania bohatera - wyobraź go sobie w codziennym życiu, postaw go w sytuacji, w której stawiasz siebie.

2. Znajdź ciekawe zainteresowania

    Każdy z nas coś robi hobbystycznie. Kolejny element życia, który jest niezwykle ważny i nas kształtuje. Postaw nie tylko na popularne zainteresowania - w końcu nie wszyscy śpiewają i tańczą, ale też, chociażby żeglują, pływają i robią całą masę innych rzeczy. Pozwól, aby postać była oryginalna i charakterystyczna.

3. Nie upieraj się przy jednym

    Pozwól, aby bohater miał szopę na głowie, albo chodził o kulach. Nie wszyscy muszą być idealni, bo nie każdy taki jest. Im lepiej odzwierciedlisz bohatera również pod tym kątem, to tym bardziej Twój utwór będzie realistyczny. Nie tylko "perfekcyjnych" bohaterów da się lubić - wszystko zależy od tego jak zarysujesz postać. ;)

4. Ustal relacje

    Określ powiązania, które będą go łączyły z pozostałymi bohaterami. Nie musisz tego robić dogłębnie, ale ogólnie. Każdy z nas zachowuje się w końcu inaczej w zależności z kim rozmawia lub przebywa.

5. Jestem XY mam XY lat i mieszkam w XY

    Nie zasypuj od razu Czytelnika informacjami na temat bohatera. Pozwól, abyśmy go poznawali stopniowo wraz z rozwojem fabuły. Czytelnik tak szybko się nie znudzi, a i Ty odnajdziesz w tym więcej frajdy, bo wraz z kreowaniem bohatera będziesz się nim... bawić. ;)

6. Napisz kilka scen

     Pokaż bohatera w akcji. To pomoże Ci mniej więcej zarysować postać i stanie się podporą przy fabule "właściwej". Pamiętaj, że im lepiej ich przemyślisz i rozpracujesz, to, tym lepsza będzie potem Twoja praca.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Niepisarstwo = nieróbstwo

Czyli o tym jak dłuższa przerwa w pisaniu wpływa na nasz warsztat     Jedną z pierwszych rad, jakie otrzymałam po wejściu na forum literackie, było: "Pisz i czytaj codziennie. Ustal limit np. trzysta słów dziennie pisania i kilka stron książki do przeczytania" I przyznam, że w pierwszej chwili aż jęknęłam. "Jak to? Codziennie? Ale co gdy nie mam weny?". Na początku wydawało się to problemem nie do przejścia, ale zrozumiałam o czym mowa, gdy próbowałam po długiej przerwie powrócić do kilku projektów na Wattpadzie. Ku mojemu przerażeniu okazało się, że w ogóle nie potrafię wejść na nowo w rytm, nie mówiąc o szczegółach, które gdzieś umknęły.     Tu nasuwa się pytanie - co zrobić, gdy nie mam weny? Odpowiedź jest bardzo prosta. Pisać.      Nasz mózg działa w zaskakujący sposób - gdy go ćwiczymy odpowiednio, a w szczególności pamięć długotrwałą, to jesteśmy w stanie zapamiętać coś na długie lata, ale należy codziennie powtarzać i ćwiczyć, aż w ko...